Start arrow Hodowla
Advertisement
Hodowla Koi

Wstęp.

Karp koi (Nishikigoi) jest wytrzymałą, zimnolubną rybą, korzystne jest jednak utrzymywanie temperatury wody w przedziale 15-25°C. Długie, niskie temperatury zimą wpływają niekorzystnie na ryby tego gatunku. Cechą charakterystyczną tych ryb jest to, że łatwo się oswajają, poznają swojego opiekuna i chętnie do niego podpływają. Oswojone osobniki można głaskać, co daje właścicielowi wiele radości (jak na filmie na naszej stronie). Karpie koi swoimi jaskrawymi kolorami wabią drapieżniki (czaple, koty, lisy, borsuki), które są zdolne do opróżnienia stawu z ryb. Może okazać się konieczne umieszczenie sieci lub drutów nad powierzchnią wody. Dorosłe koi dorastają do długości 50-90 cm. Nishikigoi tarło odbywają w czerwcu (osobniki co najmniej 3-4 letnie), gdy temperatura wody wzrośnie powyżej 20°C. Młode wylęgają się po tygodniu. Karpie koi są długowieczne i dożywają nawet do 100 lat.

Podstawowe wymogi w hodowli koi:

Ilość ryb w zbiorniku

System filtracji wody

Żywienie koi

Codzienna pielęgnacja oczka

 

Niektóre rzeczy, których należy unikać:

Zbyt obfite odżywianie

Zmiana wody zbyt często

Czyszczenie filtra zbyt często

Zbyt duża ilość ryb w stawie

Filtracja wody:

Jednym z najważniejszych warunków który musi zostać spełniony przy hodowli koi, to odpowiednia filtracja wody, zarówno mechaniczna jak i biologiczna. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej jakości wody karpie koi są proste w hodowli oraz nie sprawiają wielu problemów. Ryby te wymagają dużego zbiornika z dobrze natlenioną , czystą woda . Filtr jest sercem stawu koi, pozwala utrzymywać czystą wodę w oczku i zdrowe ryby. Filtr służy dwóm celom: służy jako filtr mechaniczny do usuwania odpadów w stawie. służy jako filtr biologiczny poprzez przekształcenie amoniaku wytwarzanego przez ryby na azotyny i azotany, które są nieszkodliwe dla ryb. Nigdy nie można mieć zbyt dużego filtru. Tak więc wybieramy filtr który jest nieco przewymiarowany niż obliczona objętość stawu. Przy wyborze pompy należy mieć jeden prosty cel na uwadze, aby pompa mogła przenieść odpowiednią ilość wody. Aby wybrać pompę trzeba najpierw oszacować, ile wody ma ona przenieść do filtra i z powrotem do stawu. Przy dużych stawach należy przefiltrować całą wodę przez filtr co najmniej raz na 3 godziny. Przy mniejszych oczkach wodnych można łatwo filtrować całą wodę w znacznie krótszym czasie. Zapoznaj się z całkowitą objętością wody w stawie i podzielić ją przez wydajność pompy (jak często chcesz całą wodę w oczku przepuścić przez filtr).

 

Zdrowie koi:

Koi były hodowane w ciągu wielu lat głównie na ich walory dekoracyjne. W konsekwencji mają one mniejszą odporność na choroby niż nasze krajowe ryby. Na szczęście mamy do dyspozycji nowoczesne chemikalia i leki, którymi można leczyć prawie wszystko. Większość chorób ryb można podzielić na trzy kategorie: wywoływane przez pasożyty, grzyby oraz bakterie. Ryby należy obserwować, a wszelkie zmiany w zachowaniu ryb mogą sygnalizować początek problemów, a w przyszłości choroby. Gdy problem zdiagnozowano należy zastosować leczenie ryb oraz kwarantannę chorych osobników. Spis wszystkich chorób koi oraz metod ich leczenia jest w dziale: CHOROBY KOI. Jeżeli decydujemy się na hodowlę koi, nie powinniśmy ich także mieszać z innymi naszymi krajowymi rybami (karaś, złota orfa, lin itp.). Ryby te mogą być nosicielami chorób, które dla koi mogą okazać się zabójcze.

Staw dla koi:

Jednym z najczęstszych błędów jaki ludzie popełniają zakładając swój pierwszy staw jest to, że budują go zbyt mały. Najmniejszy staw zalecany to jest około 6000 litrów. To może wydawać się ogromne wiele dla początkujących, ale większość ludzi, którzy mają już pond koi zgodzi się, że jeśli zbudujemy staw znacznie mniejszy niż 6000 litrów, nie będziemy z niego zadowoleni. Problem w tym, że hodowla koi jest niezwykle wciągającym hobby i trudno jest zadowolić się zaledwie kilkoma okazami w oczku. Ponadto należy pamiętać, że zaczynając hodowlę kilku 15 cm długości koi w ciągu 3 lub 4 lat mogą wzrosnąć do 60 cm i więcej. Największy staw zalecany przy budynku to 50.000 litrów. Jeśli chcesz budować staw większy możesz natknąć się na kilka problemów. W bardzo dużych stawach może stać się prawie niemożliwy połów ryb, jeżeli jest taka potrzeba. Dodatkowo cała woda w stawie będzie musiała być filtrowana co najmniej raz na trzy godziny. Odpowiednio utrzymane oczko wodne pozwala w pełni docenić piękno i elegancję Nishikigoi. Stawy mogą być wykonane z betonu, włókna szklanego lub folii do oczek wodnych. Staw powinien mają mieć metr lub więcej głębokości w regionach świata, które mają ciepłe lato i łagodne zimy. W obszarach, z ostrymi zimami (Polska), stawy powinny mieć minimum 1,5 m – 2 m głębokości. Japoński koi jest rybą nadającą się do trzymania się w stawie ogrodowym w naszej strefie klimatycznej. Zimą należy dodatkowo napowietrzać wodę w stawie.

Lampy UV: Nowe stawy są szczególnie podatne na zakwity glonów, gdy cały system ekologiczny stawu dojrzewa, co może zająć kilka lat. Światło ultrafioletowe ma na celu zniszczyć wszelkie glony unoszące się w wodzie. Zakwity glonów w oczku może nastąpić bardzo szybko. Światło ultrafioletowe powoduje, że gdy glony w wodzie przechodzą przez urządzenie, są narażone na bardzo silne światło ultrafioletowe. Energia ze światła niszczy DNA z alg, co z kolei powoduje, że obumierają. Są następnie usuwane z wody przez filtr. Wybór odpowiedniej lampy UV jest bardzo ważny. Jeśli moc lampy nie jest wystarczająco duża dla stawu, może nie usuwać glonów w należyty sposób. Dodatkowo, jeśli przepływ wody przez lampę jest zbyt szybki, będzie to również zmniejszało wydajność światła UV.

Karmienie Koi:

Koi są wszystkożerne i często jedzą szeroką gamę produktów spożywczych, w tym groch, sałatę, i arbuzy. Ryby te jednak powinny być karmione specjalnymi pokarmami dla nich przeznaczonymi. Na rynku istnieje wiele pokarmów odpowiedniej jakości przeznaczonych do karmienia koi. Pokarmy dla złotych rybek, karasi itp. nie nadają się jako karma dla karpi koi. Pokarm służy także jako pływak, tak aby zachęcić je do wypływania do powierzchni. Gdy są one zajęte jedzeniem, jest możliwe sprawdzenie koi czy nie mają pasożytów oraz wrzodów. Karpie Koi rozpoznają osoby które je karmią i mogą podpływać do nich w czasie karmienia. W okresie zimowym, układu krążenia ryb spowalnia prawie do zatrzymania, a koi jedzą bardzo mało. Ich apetyt już nie wróci do wiosny. Gdy temperatura spada poniżej 10 ° C powinno się zaprzestać karmienia ryb. Pokarm jest wtedy zatrzymywany w ich przewodzie pokarmowym, wywołując choroby. Transport Koi : Podczas zakupu Koi są umieszczane w plastikowych torbach z wodą i tlenem i muszą być przetransportowane szybko i bezpiecznie do stawu. Gdy jesteś gotowy do "uwolnienia" twoich Koi z torby, należy położyć zamknięte plastikowe worki z koi na powierzchni wody i zostawić na około 30 minut. Kiedy temperatura wody w worku i stawu są wyrównane, otwórz worek i pozwól delikatnie rybą wypłynąć. Ważne jest aby nie wpuszczać ryb do nowo wybudowanego stawu ze świeżo napuszczoną wodą! Zarybianie nowego zbiornika powinno nastąpić po 3 tygodniach od jego założenia.

Kopiowanie tekstu na inne strony zabronione!!!

W tej kategorii nie ma tymczasem żadnych pozycji. Zapraszamy wkrótce!

© 2008 Karpie Koi - ryby do oczka wodnego.